Bezdrôtové nabíjačky – všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Bezdrôtové nabíjačky
Bezdrôtové nabíjačky

V modernom svete technológií za chvíľku káble už vôbec nenájdeme. Vytrácajú sa aj z nabíjačiek a nahrádza ich moderné a praktické bezdrôtové nabíjanie. Ako funguje a aké výhody prináša?


To, akými míľovými krokmi napreduje vývoj technológií za posledné desaťročie, je doslova neuveriteľné. Veď to bolo len nedávno, čo najväčším luxusom bola tlačidlová Nokia a o pár rokov neskôr tu už máme super-výkonné smartfóny, ktoré sú každým rokom dokonalejšie. Tak, ako sa vyvíjajú smartfóny samotné, sa vyvíjajú aj doplnky k nim. Veľký pokrok zaznamenávajú inteligentné hodinky, pamäťové médiá, slúchadlá, ale aj obyčajné držiakyobaly. Dnes sa však budeme venovať tomu najdôležitejšiemu doplnku smartfónov – nabíjačke. Keď sa povie slovné spojenie nabíjačka na mobil, všetci si asi predstavíme kus káblu a adaptér, ktorý sa postará o doplnenie „šťavy“ do nášho milovaného smartfónu.
Bezdrôtové nabíjačky na stôl
Bezdrôtové nabíjačky na stôl

Vyzerá to ale tak, že už o pár rokov bude slovo nabíjačka spájané s obyčajnou plôškou pripojenou do zásuvky. Áno, hovoríme o bezdrôtovom nabíjaní, ktoré bude už za pár rokov úplne bežným spôsobom nabíjania všetkých smartfónov. Ak teda nechcete premeškať dobu, práve teraz je ten najvyšší čas, aby ste sa o bezdrôtovom nabíjaní čo-to naučili.

Ako bezdrôtové nabíjanie funguje?

Na začiatok si dajme malé technické okienko. Bezdrôtové nabíjanie ako také môže fungovať na rôznych vzájomne podobných princípoch, v prípade smartfónov sa používa štandard označovaný ako Qi. Hoci by sa mohlo zdať, že bezdrôtová nabíjačka pracuje na zložitom princípe, opak je pravdou. V zásade je to len obyčajná kovová cievka ukrytá v peknom plastovom alebo kovovom tele. Do tejto cievky prúdi elektrický prúd, na základe čoho sa okolo nej vytvára magnetické pole. Aj smartfón, ktorý je kompatibilný s bezdrôtovým nabíjaním, má vo svojej zadnej časti ukrytú cievku. Keď sa táto cievka v zadnej časti smartfónu dostane do magnetického poľa, ktoré generuje bezdrôtová nabíjačka, začne sa v nej indukovať elektrický prúd a smartfón sa začne nabíjať. Magnetické pole, ktoré vyžaruje bezdrôtová nabíjačka, človek nepociťuje a je absolútne neškodné. Navyše, moderné bezdrôtové nabíjačky si v pravidelných intervaloch overujú, či sa na nich nachádza smartfón, ak nie, vytváranie magnetického poľa jednoducho prerušia.
Technológia bezdrôtového nabíjania
Technológia bezdrôtového nabíjania

Aké výhody má bezdrôtové nabíjanie?

Každého bežného používateľa asi budú ako prvé zaujímať výhody, ktoré má bezdrôtové nabíjanie voči tomu drôtovému. Netreba sa asi dlho zamýšľať nad tým, že hlavnou výhodou je absencia drôtu. Bežná drôtová nabíjačka na mobil je veľmi otravná, najmä keď sa často presúvame na rôzne miesta a musíme ju nosiť stále so sebou a rozmýšľať, kde sme ju nechali. Bezdrôtové nabíjanie je taktiež veľmi výhodné ako nabíjačka do auta. Mnohé moderné autá majú bezdrôtové nabíjanie smartfónov zabudované v odkladacích priehradkách, ak ale vaše auto takúto vymoženosť neponúka, stačí si do neho kúpiť bezdrôtovú nabíjačku. Takáto autonabíjačka je veľmi praktická, estetická a bezpečná, keďže nemusíte naťahovať káble nabíjačky cez polovicu prístrojovej dosky.
Držiak do auta s bezdrôtovou nabíjačkou
Držiak do auta s bezdrôtovou nabíjačkou

Má aj nejaké nevýhody?

Každá minca má dve strany a inak tomu nie je ani v prípade bezdrôtového nabíjania. Nevýhody má v zásade len dve. Prvou je vyvíjanie vyššej záťaže na batériu v porovnaní s bežnou nabíjačkou na mobil. Spôsobuje to najmä skutočnosť, že pri bezdrôtovom nabíjaní máte často nutkanie telefón kedykoľvek z nabíjačky zobrať a potom ho tam vracať, čo batérii nerobí dobre. Ideálne je tak telefón nechať nabíjať a zbytočne ho z nabíjačky nebrať. Druhou nevýhodou je dĺžka nabíjania, ktorá je kvôli vyšším stratám pohybujúcim sa na úrovni 10 – 40% dlhšia ako pri bežnej nabíjačke. Jedným dychom však treba dodať, že bezdrôtové nabíjanie sa stále vyvíja, rozdiely v časoch nabíjania a vplyve na živnosť batérie tak čoskoro úplne zmiznú.

Ponuka, z ktorej sa dá vyberať

Napriek tomu, že bezdrôtové nabíjačky začínajú zažívať svoj veľkých rozmach len teraz, na výber máte hneď z niekoľkých značiek a modelov. Rozdiely medzi nimi spočívajú najmä vo veľkosti nabíjacieho prúdu, od ktorého sa odvíja rýchlosť a efektivita nabíjania. Dostupné sú rôzne tvary, dizajny a farebné kombinácie, je tak len na vás, ktorá nabíjačka vám svojimi parametrami najviac sadne. Medzi aktuálne najznámejšie bezdrôtové nabíjačky na trhu patrí Samsung EP-N5100, Sony WCH20, ale aj značky ako HOCO CW3A alebo Baseus iX. Niektoré bezdrôtové nabíjačky dokážu naraz nabíjať aj dve zariadenia, takúto funkciu prináša napríklad nabíjačka Baseus Dual. Ceny tých lacnejších bezdrôtových nabíjačiek sa pohybujú okolo 10 – 20 eur, za najvýkonnejšie zas zaplatíte aj viac ako 50 eur.
Pohodlné nabíjanie bez káblov
Pohodlné nabíjanie bez káblov

Možnosť bezdrôtového nabíjania dnes ponúka už veľká väčšina aj lacnejších smartfónov, ak ho umožňuje aj ten váš, rozhodne si bezdrôtovú nabíjačku vyskúšajte. Poslúži ako vynikajúca nabíjačka do auta, na cesty, ale aj ako praktická nabíjačka na nočný stolík. Žiadny drôt = žiadne starosti.