MOBILNÉ TELEFÓNY

Mobilný telefón je dnes spoločníkom, asistentom a v mnohých prípadoch i priateľom. Človek si to ani neuvedomuje, no v dnešnej dobe je mobilný telefón súčasťou nášho života. Inteligentné telefóny, smartfóny, vám dnes umožňujú mať celý svet v jednej ruke.
Výber v segmente mobilných telefónov je viac ako štedrý. Vyberať si môžete spomedzi lacnejších i drahších modelov, ktoré ponúkajú rôzne technické parametre. Medzi TOP výrobcov v našej ponuke môžeme zaradiť značky mobilných telefónov, ako Apple, Samsung či Huawei. Medzi nimi určite nájdete svojho favorita. Viac ...

Ako vybrať mobilný telefón?


Operačný systém – Android alebo iOS

Android je operačným systémom spoločnosti Google. Ide o otvorený operačný systém, ktorý je k dispozícii rôznym výrobcom mobilných telefónov. Samsung, Huawei, Lenovo a pod. Pravidelne spoločnosť Google prináša aktualizácie, ktoré prinášajú nové vylepšenia. Silnou doménou je Google Play. Obchod spoločnosti Google, ktorý ponúka širokú ponuku aplikácií pre váš smartfón.
iOS je vyvinutý spoločnosťou Apple. Ide o uzatvorený operačný systém, ktorý využívajú iba mobilné telefóny značky Apple, známe ako iPhony. Vyznačuje sa stabilným a plynulým chodom softvéru i hardvéru. Operačný systém od Apple však patrí k cenovo vyššej kategórii. iPhone je ale aj tak veľmi žiadaným zbožím. iOS disponuje internetovým obchodom AppStore, ktorý je oproti Google Play o niečo chudobnejším.

Displej

4´´ až 4,4´´ - dnes už veľmi málo frekventované displeje. Vhodné na ovládanie v jednej ruke, no nepraktické písanie, prezeranie videí či surfovanie po internete.
4,5´´ až 4,9´´ - menej preferované displeje. Praktické do ruky, no opäť nepraktické pre bežné používanie a prácu s internetom.
5´´ až 5,4´´ - kompaktné rozmery, ktoré splnia všetko, čo potrebujete pri práci s mobilným telefónom.
5,5 ´´ až 5,9´´ - mobilné telefóny s pomerne veľkým displejom, pohodlné na čítanie a ešte stále ich možno radiť medzi kompaktné
6´´ a viac – na prelome s tabletom. Mobilné telefóny s takýmto displejom sú už rozmerovo nekompaktné, no práca s nimi je pohodlná a rýchla.

Fotoaparát

Viac pixelov, lepší fotoaparát. Na tento mýtus rýchlo zabudnite! Podľa toho, ako intenzívne plánujete fotoaparát využívať, sa zamerajte aj na jeho parametre. Kvalitný fotoaparát dokáže cenu poriadne navýšiť.
Sústreďte sa na svetelnosť, ktorá sa označuje písmenom „f“ (f/2.0, f/1.7...) a čím je jeho hodnota nižšia, tým lepšie.
Počet megapixelov zadného fotoaparátu sa dnes pohybuje od 8 až do 23 Mpx. Predný fotoaparát, tzv. selfie camera, má od 5 do 14 Mpx. Pochopiteľne však zadná šošovka má vždy lepší výsledok snímok.
Dôležitá je i prisvetlovacia dióda, a teda blesk, ktorý je dnes väčšinou súčasťou zadného i predného fotoaparátu. Spomenúť môžeme aj stabilizáciu obrazu, ktorú oceníte pri videách a obraz je ostrejší.

Procesory a pamäť RAM

Najznámejší výrobcovia procesorov sú Qualcomm a Snapdragonmi. Ide o výrobcov procesorov vo svete mobilných telefónov (obdoba Intel a AMD vo svete počítačov). Konkurenciou môže byť procesor od Samsungu Exynos. Pre bežného i náročnejšieho používateľa by mal postačovať 8-jadrový procesor.
RAM pamäť je dôležitá v prípade, že telefón namáhate aj z hľadiska viacerých funkcií. Ak pozeráte video a popritom vám na pozadí nebežia ďalšie aplikácie, 1 GB RAM pamäte by mal by postačujúci. Ak je pre vás mobil pracovným nástrojom, kde prezeráte web, telefonujete, sledujete videá, vykonávate viac činností naraz, 4, 6 alebo 8 GB pamäte RAM by pre vás mali byť nutnosťou.

Kapacita batérie

Výdrž batérie ovplyvňuje množstvo faktorov. Najväčším požieračom batérie je displej. Mobilné telefóny, ktoré poznáme, dnes majú v priemere výdrž batérie 2 200 až 3 500 mAh. Tu môžeme rátať výdrž batérie na hodiny.
Ak hľadáte niečo s lepšou výdržou, siahnite po kapacite batérie aspoň 4 000 až 5 500 mAh. Tu môžeme hovoriť o výdrže batérie niekoľko dní (2-3) s ohľadom na účel používania.
Konektivita
Ide o funkcie, ktoré by vášmu mobilnému telefónu rozhodne nemali chýbať. Napríklad tieto:
• WiFi
• Bluetooth
• GPS
• NFC
• Slot SD karty (16,32,64,128 GB)
• 3,5 Jack
• Micro/Mini USB
• DUAL SIM (Slot na 2 SIM karty)

A samozrejme mnoho iných funkcií, ktoré umožňujú širokú konektivitu. Tieto by však mali byť základom.

Cena

Určite si strop. V každej kategórií nájdete schopných zástupcov, ktorí dokážu splniť vaše očakávania. Nastavte si parametre podľa toho, aké sú vaše potreby a účel využitia mobilného telefónu. Následne už zostáva len na vás, aké finančné prostriedky pre mobilný telefón vyčleníte. Zvyčajne ide o kategórie smartfónov:
• do 200 eur
• do 400 eur
• do 700 eur
Stále vyberáte z overených značiek ako Samsung, Apple či Huawei. Je dobré si takisto pozrieť i referencie na konkrétny model.