Smart hodinky, fitness náramky - ako presne merajú pulz alebo tlak?

Optické meranie srdcovej frekvencie na zápästí je jednoduchý a pohodlný spôsob merania. Avšak nemali by ste sa veľmi spoliehať na dáta tepu a srdečnej aktivity, ktoré zobrazujú. Všetky namerané údaje sú iba informačné a môžu sa líšiť od nameraných hodnôt profesionálnych prístrojov, preto ich nieje možné považovať za záväzné. 

Nedá sa jednoznačne povedať, že by boli fitness náramky nespoľahlivé a nepotrebné. Ako motivácia sú skvelým prostriedkom k tomu, aby sme sa viac hýbali. Jediné, čo treba mať na pamäti je, že majú skôr informátívny charakter. (zdroj: slashgear.com)

Systém optického merania môže za určitých podmienok vykazovať zvýšenú odchýlku. Medzi faktory, ktoré na to vplývajú patrí fyziológia a anatómia používateľa, spôsob nosenia/utiahnutie remienka a typ a intenzita aktivity, pri ktorej sa pulz meria. Údaje optického pulzomera nie sú určené na medicínske účely, stanovovanie diagnózy, liečbu a nápravu telesných porúch a ochorení. Ak požadujete vyššiu presnosť a rýchlejšiu odozvu na zmeny srdcovej frekvencie, odporúčame používať hrudný snímač srdcovej frekvencie napr. značky Garmin, Suntoo, atd. (zdroj: garmin, suntoo)

Tieto hodinky je možné rozpoznať prítomnosťou malých LED na zadnej strane. Tieto LED diódy blikajú zeleným svetlom, ktorý preniká povrchom pokožky a stenou krvných ciev. Odráža sa však tiež z tečúcej krvi a tento odraz sa mení s prúdením. Zmena prietoku závisí od srdcovej frekvencie. Keď vaše srdce pumpuje, zrýchľuje sa a potom sa spomaľuje aj keď elasticita krvných ciev tlmí zmenu prietoku, stále pulzuje. Snímaním odrazeného svetla hodiny začínajú počítať a pokúšajú sa vypočítať srdcovú frekvenciu so všetkými druhmi vzorcov. (zdroj: eatmore.blog.hu)Výskumníci tiež skúmali fitness náramok Fitbit Charge HR, ktorý pri meraní srdcového tepu mal odchýlku až 54 bpm, a Fitbit Surge 41 bpm.

Prečo tieto zariadenia nemôžu presne vypočítať srdcový rytmus?


Pretože existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú meranie. Odraz je ovplyvnený vzdialenosťou medzi LED a žilami. Toto sa mení, keď sa hodiny pohybujú alebo keď svaly predlaktia sú napnuté a uvoľnené. Čím viac sa pohneme, tým viac sa tieto faktory stávajú silnejšími. Závisí to však aj od pigmentácie kože a potenia. Z pohľadu rušivých elementov merania na zápästí sa ukázalo ako najhoršie miesto, ale keď ľudia chcú nosiť hodinky na zápästí výrobcovia museli prísť nejakým riešením.

Z toho je dobré si uvedomiť, že tieto zariadenia nie sú schopné merať presný srdcový rytmus, takže tí, ktorí potrebujú získať lepšie hodnoty zo zdravotných dôvodov, zostáva použiť snímanie na hrudníku, ale tí, ktorí sa o svoju činnosť všeobecne zaujímajú, je to vhodné riešenie. Navyše Fitbit, Apple Watch, Samsung Gear alebo Xiaomi Amazon podobne nevedia namerať presné hodnoty.

Napriek tomu sú tieto vhodné doplnky pre každého, kto si môže dovoliť ich používať. Aj ked nebudete poznať svoj presný srdcový rytmus, ale bude to Vás motivovať aby sme mali aktívnejší život.

Zdroj: Validation of Biofeedback Wearables for Photoplethysmographic Heart Rate Tracking, Assessment of the Fitbit Charge 2 for monitoring heart rate, Variable Accuracy of Wearable Heart Rate Monitors during Aerobic Exercise