Šetríme životné prostredie kupovaním používaných mobilov

Naša Zem je v stave, kedy privíta každý krok k šetreniu životného prostredia. Myslieť na ňu môžete dokonca aj v prípade, že kupujete alebo predávate použitý telefón. Ak stále funguje a potenciálnym záujemcom má čo ponúknuť, tak prečo by ste ho mali vyhadzovať? Dnes vám povieme, prečo je kupovanie používaných telefónov výhodné nie len kvôli cene, ale aj z enviromentálneho hľadiska.

Šetríme životné prostredie
Šetríme životné prostredie


Druhá strana mince technologického pokroku


Žijeme v technologickom svete, ktorý si už nemôžeme predstaviť bez počítačov a smartfónov. Ich technologický pokrok prináša vo svete revolúciu, ktorá spríjemňuje život každého z nás. Práve inteligentné telefóny patria k najdôležitejším technologickým prírastkom, ktoré uľahčujú množstvo úloh. Rok čo rok ich hardvér napreduje a my sa môžeme tešiť zo stále lepších a dokonalejších modelov. Druhá strana mince však nie je taká lesklá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Každý rok vzniká kvôli obrovskej výrobe elektroniky, konkrétne mobilných telefónov, množstvo hromadného odpadu bez úsilia o jeho recykláciu. S rýchlym technologickým pokrokom sa elektronika rýchlo morálne opotrebuje a následne likviduje, čo tiež zhoršuje životné prostredie. Následkom je mrhanie peňazí, plytvanie prírodnými a umelými zdrojmi a problém v podobe elektro odpadu, ktorý predstavuje pre ľudstvo vážny problém. Čím viac ľudí si totiž kúpi nový telefón, tým viac odpadu znehodnocuje našu Zem. Týmto štýlom vzniká na svete každý rok 20 až 50 miliónov ton zbytočného elektronického odpadu.

Žijeme v technologickom svete
Žijeme v technologickom svete

Použitý mobil poteší nie len vašu peňaženku, ale aj nového majiteľa a svet, v ktorom žijete.


Riešením problémov s plytvaním, znehodnocovaním a zbytočným množstvom odpadu, ktoré sme si opísali vyššie, je kúpa používaného telefónu. Veľkou výhodou toho, že technológie rýchlo napredujú je pridaná hodnota smartfónov, najmä vlajkových modelov každého výrobcu, ktoré aj po 2, 3, či dokonca aj 4 rokoch od svojho vydania stále majú čo ponúknuť. Môže za to výkonný hardvér, ktorý ani po dlhom čase nestráca svoje čaro a plne uspokojí kritériá dnešných používateľov. Ak nemusíte mať vo svojom smartfóne nutne najnovšie technológie, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou ani nevyužijete, kúpa používaného telefónu je niečo pre vás. Okrem šetrenia životného prostredia má mnoho ďalších výhod, ktoré potešia tiež vašu peňaženku. V prvom rade teda naozaj ušetríte. Cenový rozdiel medzi novým a použitým smartfónom môže predstavovať desiatky až stovky eur. Častokrát tak dokážete nájsť výborný telefón, ktorý vďaka používaniu poriadne klesol na finančnej hodnote, no stále uspokojí vaše potreby. Jednou z ďalších výhod je, že za menej peňazí môžete získať vybavenejší variant konkrétneho modelu. Reč je napríklad o rôznych verziách vlajkových lodí. Kúpa použitého mobilu poteší aj Apple fanúšikov, ktorí za nižšiu cenu môžu získať model s oveľa vyššou pamäťou. Bazár je výhodný aj v prípade, že chcete potešiť vaše mladšie deti. Je zbytočné kupovať im nový a drahý smartfón, keď je pravdepodobné, že ho môžu ľahko zničiť. S použitým kusom výrazne ušetríte, no zároveň potešíte ich detské oči.