Prečo sa neoplatí šetriť na obale pre telefón

Tento článok vzniká na základe skutočného príbehu, ktorého sme boli svedkami a ktorý patrí do kategórie podcenenia krehkosti smartfónov. Tento syndróm postihol jednu našu známu, keď ľahkomyseľne a zároveň sebavedome odmietla pri kúpe svojho nového Huawei P20 ho vybaviť aj novým ochranným sklom a obalom. Zadný obal si zaobstarala o čosi neskôr, bolo to však bezpredmetné. Asi dva mesiace od kúpy si užívala nový telefón, kým nezistila, že kvôli sklenenému povrchu, ktorý výrobcovia čoraz častejšie používajú na zadnej strane, mobil z ruky padá veľmi rýchlo a dopadá na betón veľmi tvrdo. A presne ako pri padajúcom krajci chleba s maslom platí zákon, že telefón padá na zem práve displejom nadol. Výsledok si viete predstaviť.

Aby ste aj vy neurobili podobnú chybu, máme tu pre vás pár rýchlych porovnaní, prečo sa na obaloch a ochrannom skle neoplatí šetriť.

Investícia minimálna, efekt na nezaplatenie


Tvrdené sklá na mnoho modelov značiek Samsung, Huawei, Xiaomi aj na niektoré typy iPhone, napríklad rady X, stoja okolo 7-10 € a sú dostatočnou ochranou pre displej. U iPhonov sa niektoré temperované sklá, napríklad MK Flexible Glass 3D pre iPhone 6 a 6s, môžu s cenou vyšplhať na 20 €. Tu už však máte kompletnú ochranu telefónu aj so zadným krytom. Ochranné sklá sú prispôsobené modelu telefónu, 5D sklo pre Samsung Galaxy S8 a S9 chráni zakrivený displej týchto modelov po celom ich obvode.

Temperované sklo 6D
Temperované sklo 6D


Aj revolučná ochrana displeja – tekuté sklo Kristall, o ktorom sme písali v jednom z našich predošlých článkov, sa pohybuje cenovo na úrovni do 20 €. Vo všetkých prípadoch ide teda o investíciu neporovnateľne nižšiu, než náklady spojené so zničeným displejom.

Servis a náhradné diely vám zhltnú peňaženku


Ak nechcete riskovať dlhotrvajúce a neisté objednávanie náhradných dielov z Číny a svojpomocnú výmenu displeja, chápeme vás. Aj pri nižších radách telefónov Vás už takáto výmena nebude stáť menej než 30 €. Nehovoriac o nákladoch za nástroje, ak nimi nedisponujete a kopu  času, ktorú strávite nad študovaním „vnútorností“ mobilu a samotnou výmenou displeja. Samozrejme ako rastie cena smartfónu, rastú aj ceny ich náhradných dielov.

Servis a náhradné diely vám zhltnú peňaženku
Servis a náhradné diely vám zhltnú peňaženku


Náhradný displej na iPhone 7 sa už pohybuje v rozmedzí 60-70 €, s prácou sa výmena šplhá na viac ako 100 €. Práca technika však tiež nie je všade rovnako nízka. Ceny displejov Samsung Galaxy S7 so Super AMOLED technológiou displejov sú zasa o čosi vyššie – okolo 130 €, pri Samsung Galaxy S8 je už cena samotného panela až 250 €. Bez zahrnutia ceny za výmenu.

Poistenie nie je riešením


Prečo? Pretože nepokrýva všetky situácie, pri ktorých môže dôjsť k zničeniu zariadenia. Sú známe prípady, kedy pri vyšmyknutí telefónu z ruky nebola táto udalosť uznaná zo strany poisťovne. Niekedy poisťovne takéto udalosti nepovažujú za prípad náhodného poškodenia, preto je potrebné pred podpisom zmluvy o poistení si dôkladne preštudovať poistné podmienky.

Cena poistenia sa pohybuje v intervale 15% až 20% ročne z ceny telefónu, v závislosti od dĺžky poistenia. Pri nehode platíte spoluúčasť v pevnej cene alebo určité percento z nej (väčšinou 20 %) a pri úplnom zničení sa z ceny smartfónu odpočítava 2% mesačná amortizácia.

Kúpa temperovaného skla a kvalitného krytu teda stále vychádzajú ako cenovo najvýhodnejšia možnosť ochrany a prevencie vášho nového smartfónu pred poškodením.