Na čo si dávať pozor pri kúpe používaného mobilu

Najväčšou výhodou kúpy používaného mobilu je cena. Keď sa pozriete na aktuálne ponuky zistíte, že v bazáre môžete za svoj vyhliadnutý model ušetriť minimálne desiatky eur. V prípade, že kupujete mobil z druhej ruky, je naozaj ťažké ustriehnuť všetko, aby vás predajca neoklamal alebo aby ste kúpili telefón v naozaj dobrom stave. Dnes vám preto dáme niekoľko tipov, ako na kúpe používaného mobilu neprerobiť.

Kupujeme použitý mobil
Kupujeme použitý mobil

Mali by ste vedieť čo hľadáte


Ešte predtým, než sa pustíte do nakupovania, by ste mali vedieť, čo hľadáte. Nemusíte mať vybraný presný model, no mali by ste sa rozhodnúť, aké minimálne špecifikácie vám vyhovujú. Rozmýšľajte o veľkosti displeja, výkone procesora, fotoaparáte, vašich používateľských nárokoch a o tom, koľko si môžete dovoliť minúť. Tým zúžite svoju voľbu na niekoľko použitých smartfónov a ušetríte čas. Pri kúpe by ste mali venovať pozornosť popisu inzerátom, nie priemernej cene. Môžete nájsť dva rovnaké smartfóny, ktorých cena bude podstatne rozdielna. Preto by ste ich mali porovnať a zistiť, prečo je ten druhý lacnejší. Môže to byť chudobnejšie dokúpené príslušenstvo, chýbajúce príslušenstvo z balenia horší stav, prípadne strata záruky a iné.

Pri osobnom stretnutí s predajcom dodržujte niekoľko zásad.


Ak sa chystáte kúpiť telefón od niekoho, koho nepoznáte, osobné stretnutie je tou najlepšou voľbou. Telefón si pred zakúpením môžete dôkladne prehliadnuť. Mali by ste však dbať na niekoľko vecí. Pred stretnutím oznámte predávajúcemu, že si telefón chcete vyskúšať vložením vlastnej SIM karty, overiť nabíjanie, vypnutie a zapnutie. Vhodné je vyskúšať aj funkčnosť komponentov GPS, Wi-Fi, Bluetooth a Gyroskop, ktoré sú náchylné na pády. Ak predajca s vašimi podmienkami nesúhlasí, pravdepodobne by ste mu mali dať košom a nájsť inú ponuku. Uistite sa, že sa stretnete na verejnom mieste a počas dňa. Je to dobré z bezpečnostných dôvodov a telefón si počas dňa lepšie prehliadnete.

Dôkladne si preverte kupovaný telefón


Dôkladné preverenie telefónu vám dokáže odhaliť prípadné problémy skôr, než bude neskoro. V prvom rade začnite vizuálnoukontrolou a zistíte, či telefón zodpovedá popisu uvedenému predajcom. Preverte, či nie je poškriabaný displej, či fungujú hardvérové tlačidlá a v akom stave sú kamery. Ak je možné odstrániť zadný kryt, skontrolujte batériu. Potom vložte svoju SIM kartu, pridajte prípadne SD kartu, vyskúšajte hovor, odošlite SMS správu, pripojte sa na internet cez mobilné dáta a Wi-Fi. Pozrite sa na všetky porty telefónu, skúste pripojiť slúchadlá, otestujte zvuk, vyskúšajte pripojiť nabíjačku. Skúste spustiť niekoľko aplikácií a nezabudnite na fotoaparáty. Veľmi dôležitou vecou je aj overenie IMEI čísla. Ide o sériové označenie, ktoré vám potvrdí pôvod telefónu.

V prípade Apple zariadení si ho môžete overiť na oficiálnych stránkach Apple alebo v nastavení telefónu, kde prejdete na informácie. Ak kupujete Android, IMEI číslo si môžete overiť napríklad na webe www.imei.info. Samotné číslo môžete nájsť buď na batérii, zadnom kryte, v záručnom liste alebo softvérovo, keď do telefónu zadáte *#06#. Ak vidíte IMEI aj na telefóne alebo v záručnom liste, skontrolujte, či je softvérové číslo rovnaké. Nezabudnite skontrolovať aj krabičku a príslušenstvo, ktoré vám predávajúci k telefónu sľúbil. Každý detail je dôležitý a zrada môže byť naozaj všade.

Je ťažké ustriehnuť všetky faktory


Pri kúpe používaného mobilu je naozaj ťažké ustriehnuť všetko, čo sme vymenovali. Často sa pri predajoch z druhej ruky kupujúci ponáhľa, lebo nechce zdržovať a pôsobiť ako špekulant. Treba si však dávať pozor, obzvlášť vtedy, keď patríte k laikom. Často je nutné zistiť, či mobil nebol kradnutý a či má originálne hardvérové komponenty, čo môžete veľmi ľahko prehliadnuť. Práve preto všetko za vás urobí Mobilego. Každý nami predávaný smartfón je spoľahlivo overený a vy sa tak nemusíte o nič starať. Ušetríme váš čas a získate istotu, že ste urobili naozaj dobrú kúpu.