Všetko, čo potrebujete vedieť predtým, ako si kúpite ochranné sklo na mobil

Nákup smartfónov je nie lacná záležitosť, preto je vhodné zabezpečiť ochranu displeja pred nečakanými pádmi, ktoré môžu viesť k mechanickému poškodeniu. Ochranné tvrdené sklá dokážu absorbovať nárazy a posilniť ochranu pred rozbitím, prasklinami a škrabancami. Vďaka svojej odolnosti a funkčnosti sú ochranné sklá čoraz vyhľadávanejšie.

Aké tvary ochranných skiel sú dostupné na mobily?

Základný typ tvrdeného skla je 2D sklo s tvrdosťou 9H, ktoré je úplne rovné a má obdĺžnikový tvar. Postupne pribudli nové riešenia ochranných prvkov, ktoré majú zakrivené okraje. Sklá sa podľa zakrivenia delia do troch kategórií: 2D, 2.5D a 3D.Rovné ochranné sklá - označenie 9H alebo 2D sú zastúpené dvoma rozmermi – šírka a dĺžka.
Rovné ochranné sklo nepokrýva celú časť dotykovej plochy. Takéto sklo nedosahuje úplne od okraja po okraj displeja a môže sa zdať, ako keby pár milimetrov sklu chýbalo, resp. ako keby nepasovalo. To však nie je žiadna vada skla a nemusíte sa obávať, že by svoju ochrannú funkciu nespĺňalo. Rovné sklo je primárne navrhnuté a určené pre telefóny s rovným displejom. Výhodou je kompatibilita so všetkými druhmi púzdier a obalov, čo znamená, že nedôjde k vytláčaniu skla púzdrom. Cenovo sa jedná o najdostupnejšie sklá, ktoré sa pohybujú v nižšej cenovej hladine, približne do 10€.

Zakrivené ochranné sklá - označenie 3D, 5D sú zastúpené tromi rozmermi – šírka, dĺžka a hĺbka.
Ak vlastníte model telefónu, ktorý už má zaoblený displej, môžete siahnuť po 3D, resp. 5D skle. Tento typ skla sa vyznačuje pokrytím celého displeja od okraja po okraj, vrátane zaoblených krajov. Vzhľadom k tomu, že pokrýva celý displej, sklo väčšinou disponuje rámikom vo farbe displeja, ktorý je na prvý pohľad neviditeľný a pôsobí prirodzene. Pred výberom vhodného skla, odporúčame skontrolovať aj označenie „Full Glue“, čo znamená, že sa jedná o sklo, ktoré má lepidlo po celej ploche. Vďaka lepu je sklo po nalepení pevnejšie, výrazne znižuje riziko odlepenia a dobre drží aj po nasadení pevnejšieho obalu.
Ostatné sklá, ktoré nenesú označenie „Full Glue“ sa lepia len na okrajoch. Ceny 3D a 5D skiel sa pohybujú na úrovni 15-20€.Hrúbka je ďalším dôležitým parametrom ochranných skiel, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 0.3 až 2mm. Čím je sklo hrubšie, tým je odolnejšie. Najčastejšie sa stretnete so sklami s hrúbkou 0.3 mm, ktoré sú dostatočne odolné, dokážu absorbovať aj silnejšie nárazy a pritom nijak neovplyvňujú vzhľad telefónu a citlivosť obrazovky.

Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek variantu, bude to správna voľba.