Záruka na akumulátory a batérie

Životnosť batérií
Životnosť batérií
Občiansky zákonník stanovuje, že kupujúci je oprávnený reklamovať chyby, ktoré sa u spotrebného tovaru vyskytnú v čase dvadsiatich štyroch mesiacov od kúpy produktu. Tento paragraf sa však nevzťahuje na životnosť batérií a akumulátorov. Znižovanie kapacity totiž nie je chybou, ale prirodzenou vlastnosťou batérie. Vzhľadom na to, že k opotrebovaniu dochádza pri bežnom používaní tovaru, záruku je možné uplatniť iba pri poškodení batérie. Životnosť batérie je najčastejšie spätá s počtom nabíjacích cyklov, ale aj so spôsobom nabíjania, vybíjania a uskladnenia. Preto sa používa paušálna doba životnosti 6 mesiacov. Jedná sa ale o životnosť batérie, nie o jej záručnú dobu! Záručnú dobu však nemožno zamieňať za životnosť výrobku.

Ako si teda zákon vysvetliť? Ak zakúpite akumulátor, či už samostatne, alebo súčasť iného produktu, reklamovať ho môžete bežne ako čokoľvek iné po zákonom stanovenú dobu 24 mesiacov. Pokiaľ sa teda napríklad pri bežnom používaní akumulátora vďaka konštrukčnej, či skryto materiálovej vade uvoľní nejaká jeho časť, je to pravdepodobne dôvod k reklamácii. Ak však po dobe dlhšej ako šesť mesiacov budete chcieť reklamovať pokles kapacity akumulátora, pravdepodobne neuspejete. Pokles kapacity totiž súvisí so životnosťou akumulátora. Jedná sa o prirodzený jav, ktorý je navyše, ako už bolo uvedené ovplyvnený počtom nabíjacích cyklov, spôsobom nabíjania, vybíjania a skladovania. Ak napríklad necháte lítiový akumulátor úplne vybitý po niekoľko týždňov, je možné, že ho už nepôjde vôbec nabiť. Tu sa potom už nejedná o chybu akumulátora, k poškodeniu došlo zanedbaním bežnej údržby a uskladnenia zo strany používateľa.

Čo to znamená v praxi? Ak budete po roku používania reklamovať batériu, že vydrží len 20 minút, tak s reklamáciou neuspejete. Ak vám však batérie po roku používania napr. vytečie, jedná sa o vadu materiálne alebo prevedení a v tomto prípade by mala byť reklamácia uznaná.

Záručná doba na batérie je teda 24 mesiacov, ale nevzťahuje sa na pokles kapacity, ktorá je spôsobená bežným používaním.
Zdroj: "svetmovano.cz"

Čo teda poradiť?

V prípade batérií dlžka životnosti záleží na frekvencii použitia výrobku, spôsob nabíjania, počet nabití a pod. Batériu telefónu ale smart hodiniek je nutné udržiavať stále aspoň v mierne nabitom stave. Batérie nepoužívané sa cca do 1 mesiaca sama vybije. U batérie ponechané vo vybitom stave dlhšie ako jeden týždeň môže dôjsť k nevratnému poškodeniu a táto už nemusia byť ďalej funkčné. Používanie, alebo ponechanie v prístroji chybných, poškodených, alebo úplne nefunkčných batérií môže zapríčiniť znehodnotenie Vášho prístroja.

Pri Li-ion batériách sa neoplatí mobil vybíjať úplne. Odporúča sa ich nabíjať najčastejšie ako sa dá. Nijako tým mobilu a ani batérii neublížite. Verte, neverte, vyššie teploty a hlavne vystavovanie vášho zariadenia priamemu slnečnému lúču znižuje životnosť vašej batérie rýchlejšie než pohodlný chládok. Dávajte si teda pozor, kde svoj mobil položíte. Vyvarujte ich pred parapetami alebo rozžeraveným vnútrom auta.