Baterie do mobilu

Podobne ako vy, bez energie nedokáže fungovať ani váš mobil. Na rozdiel od spánku vášmu mobilu postačí, ak mu doprajete pár minút, či hodín strávených na nabíjačke. Samozrejme, základom je funkčná batéria. Ak tá vaša vypovedala službu alebo sa vám zdá, že už nedrží takú kapacitu ako kedysi, riešenie je jednoduché.
Náhradné batérie do mobilov Apple, Samsung, či Huawei, LG, Xiaomi a iných modelov. Náhradné diely tohto druhu sú dnes bežne dostupným tovarom a výmenu batérie vo väčšine prípadov zvládnete aj doma bez pomoci odborného servisu.


Čo by ste mali vedieť o batériach do mobilných telefónov


Často sa bavíme o batériách, ale v skutočnosti sú to akumulátory. V anglickom jazyku sa používa slovo "battery", preto v preklade sa začalo používať slovo batéria. Batéria sa po vybití už nedá použiť, preto správny názov akumulátor znamená, že sú to články, ktoré sa dajú opätovne nabíjať do určitého cyklu.

Kapacita batérie - sa uvádza v mAh, ktoré je uvedené na každej batérii. Existujú však batérie s rôznou kapacitou, kde vyššia kapacita nemusí v mAh znamenať vyššiu výdrž. Všetko sa odvíja od úrovne vybíjacieho prúdu.

Nabíjací cyklus - Toto číslo znamená, koľkokrát možno batériu vybiť a nabiť, než úplne doslúži. Toto číslo je udávané len orientačne. Závisí to od intenzity používania, ako aj od toho koľkokrát batériu vybijete do "dna". Čím viac k nulovým hodnotám batérii vybíjate, tým menej vydrží nabíjacích cyklov.

Formátovanie batérie - je cyklus, kedy vykonáme úplné vybitia a nabitie batérie. Neodporúča sa vybíjať batériu úplne, hrozí jej poškodenie. Keď vám telefón zahlási vybitú batériu, dajte ho na nabíjačku, nezapínajte opätovne telefón!

Typy batérií


Ni-Cd - tieto typy batérií sú staršieho typu, dnes sa už veľmi nepoužívajú. Nájdete ich v starších fotoaparátoch alebo kamerách. Dosahovali až 1200 nabíjacích cyklov, preto boli veľmi obľúbené. Nevýhoda týchto batérií bola, že mali značné samovybíjanie.

Ni-MH -v dnešnej dobe sa už nepoužívajú. Mali vyššiu kapacitu ako Ni-Cd batérie, ale boli náchylnejšie na teplotné rozdiely a preto boli viac poruchové. Počet nabíjacích cyklov dosahovali až 600, avšak rovnako mali značné samovybíjanie.

Li-Ion - najrozšírenejšie batérie, ale stále nie najvýkonnejšie. Majú vylepšenú konštrukciu a počet nabíjacích cyklov dosahuje až 1000. Ak sa batéria prebíja tak môže nastať explózia a v prípade úplného vybitia môže dôjsť ku poškodeniu. Tieto batérie už majú senzory na teplotu a prúd, preto sa odporúča kupovať originálne batérie kvôli stabilnému fungovaniu.

Výdrž batérií


Moderné lítiové batérie pri úplnom nabíjaní strácajú svoju energiu. Čím viackrát sa nabije do maximálnej hodnoty, tým sa znižuje životnosť. Preto je ideálne telefón nabíjať aj viackrát za deň, aby jeho kapacita bola medzi 20-90 percent.

Nové moderné telefóny už vedia sami strážiť intenzitu nabíjania batérií. Batérie, ktoré majú počet nabíjacích cyklov pod 500 sú ešte v dobrej kondícií, no následne sa začne ich kapacita výrazne zhoršovať. Preto sa odporúča zakúpiť novú batériu. Reálna kapacita batérie je ovplyvnená aj rôznymi faktormi ako extrémne teploty, kvalita prúdu nabíjačky a pod.